NLP : NEURO LINGUISTIC PROGRAMMING

  • Anasayfa
  • /
  • NLP : NEURO LINGUISTIC PROGRAMMING

NLP “Neuro Linguistic Programming”in kısaltılmış halidir. Bu sistem 1970’lerde Richard Bandler ve John Grinder tarafından yaratılmıştır.

Neuro, zihni temsil eder. Merkezi sinir sistemimizle gördüğümüz, işittiğimiz, kokladığımız, tattığımız ve hissettiğimiz duyular sayesinde dış dünya ile iletişim kurarız.

Linguistic, iletişim için kullandığımız sözlü ya da sözsüz dili temsil eder.

Programming, kişisel zihin yazılım programımızı temsil eder.

NLP sayesinde zihnimizin nasıl çalıştığını, dünyayı nasıl algıladığımızı, alışkanlıklarımızı ve bilinçdışı davranışlarımızın nasıl oluştuğunu fark ederiz. Aynı yolu kullanarak istemediğimiz düşünce, inanç, davranış, duygu ve hayatı algılayış şeklimizi değiştirebiliriz. Bir nevi beyni yeniden programlama işlemi diyebiliriz.

NLP çesitli teknikler içerir. Her bireyin sahip olduğu potansiyelin nasıl daha etkin kullanılacağını gösteren modellerden ve stratejilerden oluşur. Bu teknikler davranışlarınız ve düşünce kalıplarınızı değiştirmenize yardımcı olur. Bu yüzden NLP eğitimi ve terapisi son derece etkilidir. Olumsuz hatıralar, düşünceler ve hisler hayatınızda ilerlemenizi engeller. NLP tekniklerini kullanarak bu engellerden kurtulabilirsiniz.

NLP Ne İşe Yarar ?
- İletişim becerilerinin gelişmesini sağlar. Nlp’ye göre her davranışın bir yapısı vardır. Bu yapı değiştirilebilir, geliştirilebilir ve modellenebilir. 
- Ayrıca Nlp duyarlılığı, bakış açısını ve insanlarla olan iletişimi güçlendirmeye yardımcı olur.
- Nlp daha sağlıklı ve etkili iletişim kurmaya yardımcı olur. Nlp teknikleri ile kişi hem kendini hem de karşısındaki insanı daha iyi tanıyacağından daha sağlıklı ve etkili iletişim kurabilir. 
- Nlp pozitif bir bakış açısı kazanmaya yardımcı olur. Çünkü nlp bir pozitif düşünce sistemidir. 
- Karamsar ve negatif bir düşünce yapısına sahip olan bir kişi Nlp teknikleri ile bakış açısını değiştirerek içinde bulunduğu durumdan kurtulup pozitif bakmayı ve pozitif yaşamayı öğrenebilir. 
-Nlp kişisel ve mesleki hedeflere ulaşmayı sağlar. Gerçekleşmesi istenen bir durum hayal edilip kafada canlandırılabilir. Bütün duyu organları ile hayal edilen bir durum daha çabuk ve kolay gerçekleşir. 
- Nlp liderlik becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Nlp’ye göre lider olabilmek için birtakım özelliklere sahip olmak gerekir.

Kısaca Nlp teknikleri, istenmeyen düşünceler ve duygulardan arınmanızı bunun yerine yararlı alışkanlıklar koymanızı sağlar. Sizi kısıtlayan davranışlarınızdan özgürleştirir. Doğru yöntemlerle zihninizi daha iyi çalıştırır ve hedeflerinize ulaşmanızda yardımcı olur.

Bize Ulaşın...

"Atölyemiz tarafından sürdürülen hiçbir faaliyet tedavi amacı gütmemekte olup sağlık veya psikolojik hizmet niteliği taşımamaktadır. Atölyemizin sağladığı hizmetler tanı ve tedavi amaçlı olmayıp tanı ve tedavi mutlaka bir doktor tarafından yapılması gereken son derece ciddi bir işlemdir. Her türlü hastalık ve sair tedavi gerektiren durum için bir hekime başvurulması gerekmektedir. Atölyemiz tarafından sürdürülen hiçbir faaliyet eğitim ve öğretim amacı da taşımamaktadır. Hizmetlerimiz sırasında gerçekleştirilen faaliyetler bilimsel olarak gerçekliği kanıtlanmamış olabileceği gibi farklı görüş ve inanışlara da dayalı olabilir. Atölyemiz tarafından gerçekleştirilen hiç bir faaliyet herhangi bir sonuç taahhüdü içermemektedir."

Bize Ulaşın

Kadıpaşa mah. Bostancı Pınarı cad. Atasev Apt. No:51 K:1 D:2 Alanya / Antalya Telefon:+90 530 393 75 75 Fax:+90 530 393 75 75 Email:info@harikaatolye.com Web:www.harikaatolye.com
© Copyright 2018 - Harika Yaşam Atolyesi